Vinç Çeşitleri

Vinç Türkiye sitemizde listelenen vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, İspanya’nın önde gelen sigorta, reasürans ve asistans grubu Mapfre’ye bağlı Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan TUR ASSIST tarafından desteklenmektedir.

Vinç çeşitleri sıralandığında vinçlerin hareket ve kaldırma kabiliyetlerine göre iki ana başlık öne çıkar. Hareket kabiliyetine göre vinçler; sabit vinç, paletli vinç, lastik tekerlekli vinç, köprülü vinç, monoray vinç ve kule vinç gibi altı kategoriden oluşur. Kaldırma kabiliyetine göre bir sınıflandırmaya gidersek karşımıza hidrolik halatlı vinç ve halatlı vinç olarak iki grup çıkar.

Vinç Çeşitleri ve Avantaj Dezavantaj Karşılaştırmaları

Hareket Kabiliyetlerine Göre Vinç Çeşitleri

Sabit Vinçler: Fabrika, liman, garaj gibi uzun süreli vinç ihtiyacı bulunan tesislerde kaldırma, taşıma, depolama işlerinde kullanılan ve önceden belirlenen uygun bir yere sabitlenen vinçlerdir. Sürekli kullanım avantajı vardır. Çok ağır yükler için de rahatlıkla kullanılır ancak montaj ve demontaj işlemleri uzun zaman alır. Bununla beraber olası kazalarda çok ciddi tehlikeler doğurur.

Lastik tekerlekli vinçler: Kamyon gibi bir motorlu araç üzerine monte edilen mobil vinçlerdir. Hareketli olması bakımından çok tercih edilmekle beraber yumuşak arazilerde, yüksek tonajlı ve süreklilik arz eden işlerde kullanılamaz.

Paletli vinçler: Manevra için bir palet grubu kullanan mobil vinçlerdir. Lastik tekerlekli vinçlerin aksine yumuşak arazilerde de, ağır ve süreklilik arz eden işlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Ancak süratleri çok düşük olduğundan ve paletleri asfalta zarar verdiğinden çalışma alanlarına bir başka araçla taşınarak getirilir. Hareketliliği çalışma alanında büyük  avantaj sağlar.

Köprülü vinçler: Şekil olarak bir köprüyü andıran köprülü vinçler; açık fabrikalar, atölyeler, limanlar, maden ocakları gibi birçok alanda kullanım imkanına sahiptir. Güçlü yapısı ve kompakt tasarımı sayesinde diğer vinç çeşitlerine kıyasla daha ekonomiktir.

Kule vinçler: Kule vinçler de tıpkı köprülü vinçler gibi adını benzediği nesneden alır. Bu vinçler yüksek inşaatların vazgeçilmezidir. Vincin altına yapılan taşıyıcı çelik şasenin kalitesi ve dayanıklılığı olası kazaların önüne geçmek adına hayati önem arz eder.

Ray üzerinde hareketli vinçler (Monoray vinçler): Bir ray üzerinde taşıyıcılara yerleştirilmiş vinçlere ray üzerinde hareketli vinç adı verilir. Monoray, yekpare ve tek bir hareket yolundan imal edilmiş raylı sistemdir. Bu raylı sistemle bir düzlem içerisinde yük kaldırıp hareket edebilen vinçlere de “monoray vinç” denir.

Kaldırma Kabiliyetlerine Göre Vinç Çeşitleri

Hidrolik halatlı vinçler: Hidrolik halatlı vinç denince genellikle akla iç içe girip çıkarak uzayıp kısalabilen teleskopik bumlu vinçler gelir. Genellikle bir kamyon üzerine monte edildiklerinden bu vinçler oldukça sık tercih edilir. Lastik tekerlekli vinçler için yukarıda detaylandırılan tüm avantaj ve dezavantajları hidrolik halatlı vinçler için de sıralayabiliriz.  Bumu şasi ortasına monte edilen hidrolik halatlı vinçlere kurtarıcı adı verilir.

Halatlı vinçler: Baraj ve köprü inşaatlarında sıklıkla tercih edilen halatlı vinçler çok yumuşak araziler için idealdir. Prensip olarak kafes kirişlerinden iki kule arasına gerilmiş halatlar üzerinde hareket eden palangalar yardımıyla çalışır. Kendi arasında açık kafesli vinç, sabit vinç ve fabrika tipi vinç olarak 3’e ayrılır.

Vinç Türkiye, asistans sektörünün lideri TUR ASSIST tarafından desteklenmektedir