4 Başlıkta Vinç Bakımı | Tur Assist

Vinç Bakımı

Taşımacılık sektöründen liman hizmetlerine kadar yükleme ve boşaltmanın olduğu her alanda karşımıza çıkan vinçlerin bakım ve onarımları en başta iş güvenliği olmak üzere birçok açıdan önem arz eder. Bakım aşamalarını 4 ana başlıkta inceleyebiliriz.

Vinç Fren Sisteminin Bakım ve Onarımı

Vinç kullanımı esnasında, kumandadan el çekildiğinde yükleri askıda tutmayı sağlayan parçalara vinç fren sistemi denir. Vinçlerde kullanılan frenlerin sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olabilmesi için günlük, haftalık, aylık gibi periyotlarda düzenli bakım ve onarımlarının yapılması oldukça önemlidir. Süreç esnasında sırasıyla fren sistemi tipinin kontrolü, fren balataları, fren kontrolü, fren ayarı ve fren bakımları gerçekleştirilir.

Vinç Bakımı

Vinç Bakımı

Vinç Tekerlek Tertibatının Bakım ve Onarımı

Vinçlerin tekerlek tertibatının bakım ve onarımı için tekerlek tertibatında bulunan tekerlek, frezeli mil ve rulman (yatak) gibi tertibat parçalarını tanımak önem arz eder. Süreç tekerlek tertibatının kontrol ve onarımı ile başlar. Ardından rulman ve yatakların pinyon kontrolü ve tekerlek tertibatı freninin bakım ve onarımı ile devam eder. Son olarak tampon ve bütelerin kontrol ve onarımı gerçekleştirilir.

Yürütme Sisteminin Bakım ve Onarımı

Vinçlerin yürütme motorları asenkron motorlardır. Vinç arabasının köprünün üzerinde ileri ve geri hareket etmesini sağlar. İki hızlı ve elektro manyetik disk frenli yürütme motorları aşırı ısınmaya karşı termik korumalıdır. Bakım ve onarım kapsamında öncelikle start-stop kontrolü yapılır. Ardından vinç arabasının motor omajı kontrol edilir, yön kontrolü uygulanır, motorun amperajı ölçülür, yürütme motoru kontrol edilir ve kaldırma motoru incelenir. Son olarak redüktör kontrolü yapılarak bakım ve onarım işlemi sonlandırılır.

Vinçlerde Kaldırma Sistemlerinin Bakım ve Onarımı

Tel halatlar, makaralar ve makara donanımları (palangalar), yük tutma elemanları (kanca, blok ve kepçeler), tamburlar, tekerlek ve raylar, frenler vinçlerde kullanılan belli başlı kaldırma makine elemanlarıdır. Vinç kaldırma sistemlerinin bakım ve onarım işlem basamakları ise aşağıdaki gibidir:

  • Tel halatların hesaplamaları,
  • Halatlar servisten alınırken yapılan kontroller,
  • Makaraların kontrolü,
  • Kanca kontrolleri,
  • Tamburların kontrolleri.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

“Mobil Vinçlerde Sık Karşılaşılan Arızalar Nelerdir” başlıklı yazımızdan Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Vinç Türkiye Bloguna gidebilirsiniz.