Bumba Nedir? Bumba Çeşitleri Nelerdir? | Tur Assist

Bumba Nedir? Bumba Çeşitleri Nelerdir?

İngilizce boom kelimesinden dilimize bom veya bumba olarak giren bumba, genellikle 10 tondan daha az olan yüklerin kaldırılmasında kullanılan bir yükleme sistemidir. Günümüzde gemilerde yaygın olarak kullanılan bumbalar, bir vincin yapabileceği tüm işlemleri yapabilecek şekilde geliştirilmiştir. Gemilerin en önemli güverte elemanı olan bumbalar olmadan gemilerin yük alması ya da yük boşaltması oldukça zordur. Bumbaların önemli özelliklerinden biri taşıyacakları yük ağırlığının, bumba çapı büyüklüğü ile doğrudan orantılı olmasıdır. Yani taşınacak yük ne kadar fazla olacaksa, bumbanın çapı da o oranda artar.

Bumba Nedir

Bumba Nedir?

Bumba çeşitleri nelerdir?

1. Sabit erişimli sistemler

Sabit erişimli sistemler; 2 tona kadar olan yüklerin aktarımında kullanılır. Alavere donanımı ve bumba fişeklerinin direkler üzerine yerleştirildiği ebel donanımı olmak üzere iki grupta incelenir. Ebel donanımında dikme makarası gemi boy eksenine yakın bir yere konulmuştur. Bunun amacı bumbanın gemi içine doğru döndürülmesini denetlemektir.

2. Döner bumba sistemleri

Döner bumba sistemleri yükün tam istenilen noktaya indirilebileceği şekilde geliştirilmiştir. Bu sistemlerde yük kanca ucunda asılı iken minimum seviyede salınım yapar. Döner bumba sistemlerinin; geleneksel döner bumba sistemi, Hallen sistemi, Velle sistemi ve Speederana sistemi olmak üzere 4 çeşidi bulunur.

1. Geleneksel döner bumba sistemi

Bu sistemde kaldırma, döndürme ve indirme işlevleri bir arada yer alır.

2. Hallen sistemi 

Hallen sisteminde geminin dış tarafına fazlasıyla döndürülmüş olan bumbanın denetlenmesi ana sorundur. Ayrıca bumbanın dengesinin bu durumda korunması önemlidir. Bu iki problem dikme halatlarının üst kuşağa bağlanması ve iki yana açılması ile çözüme ulaştırılmıştır.

3. Velle sistemi

Velle sisteminde dönme açıları oldukça geniştir. Bu sistemlerde dökme vinç, döndürme vinç ve kaldırma vinç olmak üzere üç farklı vinç kullanılır.

4. Speederana sistemi

Bu sistem günümüzde en yaygın ve en yeni olarak kullanılan sistemler arasında yer alır. Speederana sisteminde de tıpkı Velle sisteminde olduğu gibi dikme vinç, döndürme vinç ve yük vinci olmak üzere 3 adet vinç kullanılır. Sistemde döndürme vincinin yivli tamburunda ters yönde sarılmış kamçılar yer alır. Bu kamçılar sebebi ile tamburun dönmesi esnasında halat bir ucundan sarılırken diğer ucundan boşaltılmaktadır.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Vinç Halat Tamburları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: