Forkliftler Kaça Ayrılır? Forklift Çeşitleri Belerdir? | Tur Assist

Forklift Çeşitleri Nelerdir?

Forklift bir yükü çatallı kolları vasıtasıyla istifleyip kaldıran, belirli bir mesafeye taşıyan, bir elektrik motoru veya içten yanmalı bir motor ile hareket edebilen kaldırma makinesidir. Özellikle karayolu taşımacılığında yükleme ve boşaltma süresini en aza indirerek zaman kazandırır.

Depolarda da yaygın biçimde kullanılan forkliftler pratik ve popüler kaldırma makineleridir. Forklift teknolojisi özellikle elektrikli forkliftler konusunda büyük gelişmeler kaydetmektedir. Dolayısıyla günümüzde AC motor kullanan dayanıklı, seri ve az arızalanan forkliftler üretilmeye başlanmıştır.

Forklift Çeşitleri Nelerdir

Forklift Çeşitleri Nelerdir?

Peki, forkliftler kaça ayrılır?

Benzinli forkliftler: Benzin motorları ile çalışan forkliftler maliyetleri sebebiyle yerlerini başka güç kaynakları ile çalışan forkliftlere bırakmaktadır.

LPG’li forkliftler: Benzin motorlarının değişiklik yapılmış versiyonlarıdır. Yakıt olarak sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) kullanır. Kapasiteleri dizel forkliftlere nazaran daha düşüktür.

Akülü forkliftler: Şarj edilebilir akülerle çalışan elektrik motorlarına sahiptir. Sessizdir ancak kaldırma kapasiteleri daha azdır. Egzoz gazı çıkarmadığından kapalı alanlarda tercih edilir.

Debriyajlı forkliftler: Motordan alınan dönme hareketi, debriyaj dişli kutusu (şanzıman), şaft, diferansiyel ve aks aracılığıyla tekerleklere iletilir.  Günümüzde tercih edilmez.

Tork konverterli forkliftler: Motordan alınan dönme hareketi tork konverter, şanzıman, şaft, diferansiyel ve aks aracılığıyla tekerleklere iletilir. Dizel, benzinli, LPG’li forkliftler de sıklıkla tercih edilir.

Hidrostatik forkliftler: Kavrama, şanzıman, şaft, diferansiyel gibi hareket iletim elemanları bulunmaz. Hidrostatik pompa ve hidrostatik motor ile çalışır. Basınçlı hidrolik yağ ile döndürülen hidrostatik motorlar direkt olarak tekerlekleri döndürür.

Elektrik motorlu forkliftler: Hareket akü grubundan beslenen elektrik motorlarının tekerleklere bağlanması ile gerçekleştirilir.

Bunların dışında kullanıldıkları yere göre de forkliftler üçe ayrılır. Klasik forkliftlerin yanı sıra dar alanda yüklerin elden geldiğince yükseğe konulmasına yarayan sık depolama forkliftleri ve özel bir amaç için üretilen özel forkliftler sık karşılaşılan forklift modellerindendir.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

“Forkliftler Kaça Ayrılır? Forklift Çeşitleri Belerdir?” başlıklı yazımızdan Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Vinç Türkiye Bloguna gidebilirsiniz.