Gemi Vinç Çeşitleri Nelerdir? | Tur Assist

Gemi Vinç Çeşitleri

Vinçler taşımacılık yapan gemiler için oldukça önemli ekipmanlardır. Kıyıda ya da açık denizde gemiden gemiye ya da gemiden karaya, karadan gemiye yük yükleme ya da boşaltmayı sağlayan gemi vinçleri döner vinçler, direkli vinçler ve köprülü vinçler olmak üzere 3 farklı çeşide ayrılır.

Gemi Vinç ÇeşitleriGemi vinç çeşitleri nelerdir?

1. Döner Vinçler

Gemi vinç türlerinin ilki olan döner vinçler, kendi içerisinde tek ve çift döner vinçler olarak 2 çeşide ayrılır. Tek döner vinçlerde döner vinç; bir kol, bir kaldırma birimi ve bir döndürme biriminden oluşur. Bu tip vinçlerde tüm sistem tek bir kolun üzerine konumlanmıştır. Tek kol vinçler 360 derece dönebilir yapıdadır ve bu özelliği sayesinde iki ambar ağzı üzerinde kolaylıkla çalışabilir.

Çift döner vinçlerde ise aynı olan iki döner vinç tek bir döner platform üzerine ortak olarak yerleştirilir. Her vinç birlikte dönebildiği gibi, vinçler platformdan bağımsız olarak da dönerek aynı anda ayrı ayrı çalışma özelliğini taşır.

2. Direkli Vinçler

Direkli vinçler kendi aralarında tek direkli vinçler, çift direkli vinçler ve köprülü vinçler olmak üzere 3 farklı çeşide ayrılır. Tek direkli vinçler, üst yapı önünde ve baş kasara üzerinde bulunur. Yapıları gereği 180 derece ile sınırlıdırlar.

Çift direkli vinçlerin çalışma sistemi ise çift döner vinçlerin sistemi ile aynıdır. Tıpkı çift döner sisteminde olduğu gibi burada da iki vinç ortak bir direğe bağlanmıştır. İki vinç aynı anda ortak olarak dönebildiği gibi hafif yükler taşınacağı zaman ayrı ayrı da çalışarak aktarım verimi sağlanabilir.

3. Köprülü Vinçler

Köprülü vinçler konteynır köprülü vinçler ve çok amaçlı köprülü vinçler olmak üzere iki grupta incelenir. Konteynır köprülü vinçlerin geminin her iki tarafında da gemi dışına uzanabilen konsol kolları bulunur. Bu konsol kollar ile konteynır köprülü vinçler, konteynırları döndürmeden rıhtıma yük indirebilir.

Çok amaçlı köprülü vinçler ise bir köprü üzerine yerleştirilmiş özel bir döner vinç türüdür. Bu tür vinçler normal kancalı olarak çalışabildikleri gibi aynı zamanda kepçe ile de çalışabilir ve konteynır aktarımı yapabilir.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Gemi Vinçleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: