Gemi Vinci Nedir? Nasıl Çalışır? Kaça Ayrılır?| Tur Assist

Gemi Vinci Nedir?

İnsan gücünün yetmediği yerlerde büyük ve ağır cisimlerin iş makineleri vasıtası ile bir yerden alınıp başka bir yere konulmasını sağlayan kaldırma araçlarına vinç denir. Kren adı ile de bilinen vinçler, daha çok endüstri, ticaret ve taşımacılık alanlarında kullanılır. Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ile vinçler de gelişerek kullanım alanı ve iş kollarına göre farklılık göstermiştir. Bu yazımızda kullanım yerine göre gemilerde kullanılan vinçler (kreynler) ve özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gemi Vinci Nedir?

Gemi Vinci

Gemi Vinci Nedir? Özellikleri Nelerdir?

DIN 15001’e göre “Bir taşıma elemanına asılı olan (genellikle halata) yükü kaldıran ve çeşitli yönlerde hareket ettiren kaldırma ve taşıma makineleridir.” diye tanımlanan vinçler kısaca, ağır maddelerin dikey ve yatay hareketler ile taşıma işlemini gerçekleştiren makinelerdir. Üretim zamanını ve maliyetini büyük ölçüde azaltarak, güvenlik unsurunu artıran vinçler günümüzde inşaat sektöründen denizciliğe kadar birçok farklı alanda kullanılarak daha az zamanda ve çok daha az güç kullanarak çok iş yapmayı amaçlar.

Taşımacılık sektöründe de yaygın olarak kullanılan vinçler, gemilerde tek direkli olarak çalışır. Gemi vinci, ucunda bulunan kanca vasıtası ile tüm ağır yükleri gemiye yüklemeyi ya da gemiden boşaltmayı sağlayan bir vinç (kreyn) sistemi olarak gemi taşımacılığı sektörünün en önemli parçalarından biridir.

Gemi vinçleri genelde yük yolunun aynı yatay düzlem içinde kalmasını sağlayarak çalışır. Gemi vinci çalışırken, vinç kolu ucunda bulunan kanca maksimum yarıçaptan minimum çalışma yarıçapına gelecek şekilde dikilir ya da bunun tam tersi gerçekleşirken yükün izlediği yol, başlangıçta bulunduğu yatay düzlem içinde kalır.

Döner vinçler, direkli vinçler ve köprülü vinçler olmak üzere üç farklı çeşidi bulunan gemi vinçleri, gemi kıyıda iken yükleme boşaltma işlemi gerçekleştirebildiği gibi açık denizlerde de gemiden gemiye yükleme boşaltma işini gerçekleştirebilir.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Vinç Halatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: