Gezer Vinç Nedir? Gezer Vinçler Kaça Ayrılır? | Tur Assist

Gezer Vinç Nedir?

Elle veya basit araçlarla hareket ettirilmesi ve kaldırılması mümkün olmayan malzemeleri kaldırma, başka bir tarafa aktarma, yer değiştirme, malzemeleri yükleme, boşaltma işlerinde kullanılan makinelere gezer vinç adı verilir.

Peki, gezer vinçler kaça ayrılır?

Tek kirişli ve çift kirişli gezer köprü vinçleri

Ana kirişleri daha yüksek olan tek kirişli gezer köprü vinçler, çift kirişli gezer köprü vinçleri ile aynı dayanıklılık ve sağlamlığa sahip olmakla beraber daha ucuzdur. Zira taşıyıcı kolonlara ve raylara ihtiyaç duymaz. Bununla beraber ana kiriş altında bir kanca mesafesi kadar kaybı vardır.

10 ton üzerindeki ağırlık kapasiteleri için, çift kirişli gezer köprü vinçleri daha avantajlıdır, tek kirişli gezer köprü vinçlerine göre daha yüksek kaldırma kabiliyetine sahiptir. Servis ve bakım işlemleri de çift kirişli gezer köprü vinçlerinde genellikle daha rahat ve kolaydır.

Gezer Vinç Nedir-Gezer Vinçler Kaça Ayrılır

Gezer Vinç Nedir-Gezer Vinçler Kaça Ayrılır

Tek kirişli asılı tip gezer köprü vinçler

Tavana monte edilen tek kirişli vinçlerdendir. Tıpkı tek kirişli gezer köprü vincinde olduğu gibi taşıyıcı kolonlara ve raylara ihtiyaç bulunmadığından ucuz bir vinç modelidir.  10 tona kadar olan yükler için rahatlıkla kullanılabilir. Yük dağılımı daha iyi bir biçimde gerçekleşir.

Çift kirişli asılı tip gezer köprü vinçleri

Tavana monte edilen bir diğer vinç tipidir. Kiriş üzerinde hareket eden çift kirişli gezer köprü vinçlerindeki gibi taşıyıcı kolonlara ve raylara ihtiyaç duymaz. Bu bağlamda tek kirişli tavan vinçleri gibi ucuz bir vinç modelidir.  10 tona kadar olan yükler için rahatlıkla kullanılabilir.

Özel tip sürgülü gezer köprü vinçleri

Özel tip sürgülü gezer köprü vinci motorlu ray yollarına sahiptir. Böylece yükleme yapılan binanın 4-5 metre dışına çıkarak yükleme yapabilir ya da dışarıdaki yükleri içeri alabilir. 16 tona kadar olan yükler için rahatlıkla kullanılabilir.

Portal vinçler

Portal vinçler gezer köprü vinçleri ile benzer dayanıklılık ve sağlamlığa sahiptir. Portal vinçlerin köprü yürütme başlıkları, taşıyıcı kolonlar üzerindeki raylarda değil de bina zeminine yerleştirilen kare kesitli veya ASCE raylar üzerinde hareket eder.

Pergel vinçler

Sınırlı bir alan içinde kalan belirli yüklemeler için tercih edilir. Zemin üzerinde bir taşıyıcı kolonu ve döner bir kolu bulunur. 5 tona kadar yük taşıyabilir. Genellikle, taşıyıcı kolon betonarme zemine ya da duvara sıkıca sabitlenir. Pergel vinçler döner kol uzunluğunun izin verdiği dairesel bir alanda çalışabilir.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

“Gezer Vinç Nedir? Gezer Vinçler Kaça Ayrılır?” başlıklı yazımızdan Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Vinç Türkiye Bloguna gidebilirsiniz.