Vinçlerde Frenleme Mesafesi | Tur Assist

Vinçlerde Frenleme Mesafesi

Vinçlerde frenleme sistemi kumandadan el çekildiği anda devreye giren ve vinçlerin taşıdığı yüklerin güvenli bir biçimde askıda kalmasını sağlayan mekanizmadır. Vinçlerde fren sistemi olmaması, yüklerin askıda kalamamasına ya da mekanizmanın kaçırma yapmasına sebebiyet verir, dolayısıyla vinçlerin en hayati parçasıdır.

Vinçlerdeki kaldırma sistemi frenleri yapılan iş, kaldırılacak yüklerin cinsi ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Söz gelimi elektrikli frenlerde, frenleme mesafesi ani durma ve yavaşlama olarak ayarlanabilir. Bu tip frenleme sistemlerinde frenleme diyotlara gönderilen akım ile olduğundan bu akım kontrol edilerek frenleme ayarı yapılabilir; motorun iç kısmında bulunan stator sargılarına diyotlar aracılığı ile doğru akım uygulanarak motorun içinde bulunan rotorun durdurulabilir.

Vinçlerde Frenleme Mesafesi

Vinçlerde Frenleme Mesafesi

Mekanik etkili vinç kaldırma sistemi frenlerinde kinetik ve potansiyel enerji, sürtünme yoluyla ısıya dönüştürülür. Her şartta efektif bir frenleme sağlanması için fren yüksek devirli bir mil üzerine yerleştirilir. Bunun için genellikle, kamalı kavrama diski fren kasnağı olarak motor miline bağlanır, böylece motor milinden faydalanılır.

Balatalı fren sistemlerinde ki mekanizma ve buna bağlı olarak fren mesafesi ve fren ayarları, lastikli motorlu araçlar gibidir. Lastikli araçların fren balatalarının aşınma seviyesi genel olarak perçin seviyesi kabul edilir. Balatalı fren sistemlerindeki fren tablası, fren pabucu, kampana gibi genel geçer parçalar bulunur.

Hangi tip fren kullanılırsa kullanılsın fren sistemlerinin sürekli ve periyodik olarak kontrol edilmesi önem arz eder. Zira bütün fren sistemleri sürtünme prensibiyle çalışır. Bu da aşınma, korozyon, yıpranma vb. durumları beraberinde getirir.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Vinçlerde Redüktör hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.