Vinçlerde Kullanılan Fren Tipleri Nelerdir? | Tur Assist

Vinçlerde Kullanılan Fren Modelleri

Fren hareketi durduran veya kontrollü bir biçimde yavaşlatan bir sistemdir. Vinçlerdeki fren ise vinçlerin taşıdığı yüklerin güvenli bir biçimde askıda kalmasını veya arzu edilen şekilde hareket ettirilmesini sağlar. Vinçlerde fren sistemi 3’e ayrılır.

Tutma frenleri: Yükün veya bir ağırlığın potansiyel enerjisini alarak sabit bir yükseklikte kalmasını sağlayan frenlerdir.

Yürütme frenleri: Yatay hareketi durduran frenlerdir. Kinetik enerjiyi alarak yatay hareketi durdurur veya yavaşlatır.

İndirme frenleri: Yükün potansiyel enerjisini alarak iniş hızını ayarlayan frenlerdir.

Vinçlerde Kullanılan Fren ModelleriVinçlerde faydalanılan fren sistemlerinin ana mantığı kaymadan kaynaklanan sürtünmeye dayanmaktadır. Meydana gelen sürtünme ısıya dönüştürülür. Fren sistemlerinin hesabı basitleştirilmiş hesap yöntemine veya DIN 15434 normunda verilen kesin hesap yöntemine göre yapılır.

Basitleştirilmiş hesap yönteminde önce frenleme momenti tespit edilir. Bu da hareket üretme sisteminin toplam verimi ve momenti göz önüne alınarak hesaplanır. Hesaplamada şu etmenler baz alınır:

 • Frenleme momenti
 • Hareket üreten motordan elde edilen moment
 • Hareket üreten sisteminin toplam verimi
 • Emniyet faktörü
  • Elle hareket üreten vinçler
  • Motorla hareket üreten vinçler
  • Kepçeli vinçler
  • Yürütme ve döndürme mekanizmaları

Frenleme için ihtiyaç duyulan kuvvet, kol kuvveti, ayak kuvveti ve ağırlık/yay kuvvetinden sağlanır. Kuvvet çubuk mekanizmaları, halat aracılığıyla veya hidrolik olarak iletilir. Fren açma süreci de kol kuvveti, yay kuvveti, manyetik veya elektromanyetik açıcılar gibi özel açma motorları kullanarak yapılır.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

Vinç kategorimize geri dönebilir ya da İkiz Palangalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.