Vinçlerde Tahribatsız Muayene Nedir? Neden Önemlidir? | Tur Assist

Tahribatsız Muayene Nedir?

Birçok sektörde yoğun olarak kullanılan vinçlerde, rutin fiziksel kontroller ile olası kazaları önlenmesi ve %100 oranında iş güvenliğinin sağlanması anlamında yeterli olunmadığı görülmektedir. İmalat hatalarının dışında vinçlerin kullanım aşamasında maruz kaldıkları dinamik ve darbeli yüklemeler, metal yorgunluğu, ısıl değişimler, aşırı yüklemeden kaynaklı hatalar, birçok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir.

Çoğu zaman gözle görülmesi mümkün olmayan bu hataların tespiti ancak sertifikalı yetkin personel tarafından standart ve prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilecek tahribatsız muayenelerin sonucunda mümkün olmaktadır.

Vinçlerde Tahribatsız Muayene Nedir Neden Önemlidir Tur Assist

Peki, tahribatsız muayene nedir?

Tahribatsız Muayene, incelenen malzeme ya da parçanın bütünlüğüne zarar vermeden yapılan muayene türüdür. Tahribatsız muayene yöntemi ile malzemeler üretim sırasında veya üretimden sonra kullanım esnasında muayene edilebilmekte, böylece üretimden kaynaklanan veya kullanım sırasında oluşan hatalar tespit edilebilmektedir.

Mekanik testler veya tahribatlı muayene yöntemleri sonucunda ürün zarar göreceğinden çok büyük ve kompleks parçalarda bu testlerin uygulanması zordur. Kaldı ki üretilen bir ürünün içinde oluşacak kılcal çatlak, gözenek gibi hataları bu yöntemler ile tespit etmek mümkün değildir.

Belli başlı tahribatsız muayene yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Manyetik Partikül Yöntemi
  • Göz ile Muayene Yöntemi
  • Radyografi Yöntemi
  • Sıvı Penetrant Yöntemi
  • Ultrasonik Muayene Yöntemi
  • Girdap Akımları Yöntemi

Konu hakkında bir örnek vermek gerekirse, periyodik bakımı yapılan bir vincin kontrolleri sonucunda C-kanca üzerinde gözle görünür bir hata tespit edilemeyebilir ancak C-kanca üzerinde manyetik parçacık yöntemi gibi herhangi bir tahribatsız muayene yöntemiyle yapılan incelemelerde yüzey çatlakları tespit edilebilir. Çatlaklar, ani ve gevrek kırılmalara neden olabileceğinden bu benzeri deformasyonlar direk olarak iş güvenliği anlamında bir tehlike oluşturacaktır.

Kaynak: Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongre ve Sergisi Bildirgeler Kitabı – Yük kaldırma Aparatlarının Kontrolleri ve Tahribatsız Muayenelerin Önemi

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

“Vinçlerde Tahribatsız Muayene Nedir? Neden Önemlidir?” başlıklı yazımızdan Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Vinç Türkiye Bloguna gidebilirsiniz.