Vinçlerde Yürütme Sisteminin Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Vinçlerde Yürütme Sisteminin Bakım ve Onarımı

Başta sanayi alanında olmak üzere vinçler günlük hayatın birçok alanında kullanılan ve oldukça önemli, büyük iş makineleridir. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte iş hayatını kolaylaştıran ve hızlandıran vinçlerin motor tipleri çalıştırıldıkları alanlara göre trifaze ve monofaze motorlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Vinçlerin yürütme motorları ise asenkron motorlardır. Vinç arabasının köprünün üzerinde ileri ve geri hareket etmesini sağlar. İki hızlı ve elektro manyetik disk frenli yürütme motorları aşırı ısınmaya karşı termik korumalıdır. Vinçlerde yürütme sisteminin bakım ve onarımını yapmak için aşağıda yer alan işlemlerin takip edilmesi önerilir.

Vinçlerde Yürütme Sistemi Bakım ve Onarım İşlemleri

  • Öncelikle start stop kontrolü yapılmalıdır.
  • Vinç arabasının motorunun omajı kontrol edilmelidir.
  • Yön kontrolü uygulanmalıdır.
  • Vinç arabasının motorunun amperajı ölçülmelidir.
  • Ardından yürütme motoru kontrol edilmelidir.
  • Kaldırma motoru incelenmelidir.
  • Redüktör kontrolü yapılarak bakım ve onarım işlemi sonlandırılmalıdır.

Vinç arabası yürütme sistemi bakım ve onarım işlemleri uygulanırken bazı hususlara dikkat edilmesi önem arz eder. Yukarıda belirtilen işlemler süresince genel iş güvenliği kurallarına uyulması gerekir. Kablolara kesinlikle el ile dokunulmamalı, kablolar üzerinde kaçak kontrolü yapılmalıdır. Eğer kaçak tespit edilirse kaçak giderilmeden işleme devam edilmemelidir. Elektrik devresi çok dikkatli bir şekilde incelenerek motor üstünde bulunan kablo renklerinden fazın (elektrik akımı) bulunması gerekir.

Kumanda ya da joystick yardımı ile start-stop kontrolü ve ardından yön kontrolü yapılmalıdır. Vinç ampermetreyi seri bağladıktan sonra akım verilmeli ve akımın değeri bulunarak ideal değerler ile karşılaştırma yapılmalıdır. Son olarak vinç motorunun gücü hesaplanmalı ve redüktör dişli oranlarının hesabı yapılmalıdır.

Vinç Türkiye sitemizde listelenen kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vinç Türkiye, Mapfre Asistencia’nın, Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist tarafından desteklenmektedir. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.

Unutmayın vinç kiralama hizmetimiz, dönemsel veya kısa süreli ihtiyaçlarınız için size uygun maliyetli çözümler sunar. Sitemizde yer alan onlarca vinç seçeneği sayesinde, herhangi bir vinç marka ve modeline bağlı kalmadan, ihtiyacınıza uygun vinci kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetle, kiralayacağınız vincin bakım ve onarım işlemlerini düşünmez hatta ihtiyacınıza göre günlük veya saatlik kiralama yaparak, vincin yaratacağı park sorununu da dert etmezsiniz.

TÜM TÜRKİYE'DE VİNÇ KİRALA!

Vinç kategorimize geri dönebilir ya da Vinç Tekerlek Tertibatının Bakım ve Onarımı hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: